Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny. Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity, však jako vědní obor kvůli nedostatečnému financování postupně zaniká. Vědci Botanického ústavu AV ČR se proto připojují k evropskému projektu, který si klade za cíl upozornit na význam této vědní disciplíny.
Taxonomie je obor, jehož cílem je porozumět diverzitě organismů a uspořádat je do prakticky použitelného systému. Tvoří základ veškeré biologie, umožňuje celosvětově sdílet biologické poznatky, zkoumat evoluční vztahy a porozumět ekosystémovým vazbám.
Správná taxonomická klasifikace je klíčová i pro řadu praktických oborů. Umožňuje např. rozlišování užitečných a škodlivých druhů v zemědělství a lesnictví, ale třeba i jedlých hub od jedovatých. „Bez detailního taxonomického poznání by nebyla možná ani efektivní ochrana přírody. Nebylo by totiž jasné, které druhy jsou ohrožené, kde se vyskytují a jak se poznají,“ říká Zdeněk Kaplan z Taxonomického oddělení Botanického ústavu AV ČR.
Jen vědci z Botanického ústavu každoročně popíší desítky nových druhů rostlin, lišejníků, hub i mikroskopických řas, a to napříč kontinenty. Od mikroskopických rozsivek po lišejník žijící v symbióze s unikátní řasou v Itálii. „Biodiverzita v poslední době masivně ubývá kvůli změnám prostředí způsobeným člověkem. Velká část druhů je ohrožena vyhynutím a mnoho z nich věda dosud nezná. Jejich rozpoznání a pojmenování je prvním krokem k jejich ochraně, práce taxonomů nikdy nebyla důležitější. Přesto tento vědní obor čelí krizi,“ doplňuje Zdeněk Kaplan.
Nedostatek financování způsobuje, že taxonomie chřadne a ztrácí své zastoupení v rámci vědeckého výzkumu. Mnoho zkušených taxonomů odchází do důchodu bez náhrady a s nimi mizí i jejich nabyté zkušenosti. Nové generace studentů nemají dostatečné podmínky k nezbytnému zaškolení ani motivaci k tomu, aby hledali uplatnění v tomto náročném, ale zásadním oboru. Pokud nebude taxonomie systematicky podporována, hrozí, že přijdeme o hlubší porozumění změn v ekosystémech, včas nerozpoznáme invazní a patogenní organismy a ztratíme schopnost adekvátně reagovat na krizi biodiverzity.
Vědci Botanického ústavu AV ČR se proto připojují k evropskému projektu TETTRIs, který propojuje instituce napříč kontinentem, se snahou zviditelnit a podpořit taxonomii nejen ve vědě, ale i v praktické ochraně přírody.
Den uznání taxonomie, který připadá na 23. května, je připomínkou, že bez hlubokého porozumění přírodě prostřednictvím taxonomie nemůžeme účinně chránit to, co ještě zbývá. Veřejnost může podpořit taxonomii a její význam pro společnost jednoduše:
- Vyfotit rostlinu, živočicha, houbu nebo mikroorganismus, který ji fascinuje
- Zjistit jeho vědecké jméno
- Sdílet fotografii na sociálních sítích s hashtagem #NameItToSaveIt.
Každé jméno je krokem k ochraně biodiverzity. Více informací najdete na: www.tettris.eu/trd