Laboratoře pod širým nebem

Objevte krásu botaniky v našich laboratořích pod širým nebem – v jedinečném Průhonickém parku, Průhonické botanické zahradě a Botanické zahradě Třeboň. Všechny tři objekty vlastní a spravuje Botanický ústav, kde se stará o unikátní sbírky rostlin.

 

Průhonický park a zámek

Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití

V přízemí hlavní budovy průhonického zámku naleznete stálou výstavu, určenou pro malé i velké návštěvníky. Zjistěte jak se naše krajina vyvíjela od doby ledové, co je endemit, kdy se z okrasné rostliny stane nebezpečný vetřelec, jak je to s láskou mezi houbami a rostlinami a mnoho více.

Galerie Natura

V Galerii Natura se konají dočasné umělecké a vědecké výstavy se zaměřením na přírodu a botaniku. 1 – 2x ročně zde pořádá výstavu Botanický ústav, na které prezentuje interaktivní formou výsledky svého výzkumu.

Vědecké dílny

Každý říjen probíhají v parku vědecké dílny, na kterých se návštěvníci seznamují s různými zajímavostmi ze světa rostlin a jejich výzkumu a mohou si leccos vyzkoušet.

Průhonická botanická zahrada

Průhonická botanická zahrada spravuje nejpočetnější českou sbírku růží, jednu z největších sbírek kosatců na světě a jednu z největších sbírek denivek a pivoněk v ČR. Pravidelně pořádá akce pro veřejnost jako provázení po sbírkách, Pomologické dny nebo Japonský den. Veřejnosti je přístupná od dubna do září.

Botanická zahrada Třeboň

V Botanické zahradě Třeboň se může veřejnost seznámit s částí Sbírky vodních a mokřadních rostlin, která čítá více než 700 druhů rostlin původem převážně ze středoevropských mokřadů. Botanická zahrada je přístupná veřejnosti od května do září, pořádá exkurze a akce pro školy i veřejnost jako jsou např. Dny otevřených dveří.