Botanický ústav pořádá konferenci o ekologii a managementu invazních rostlin

10. 9. 2019

Botanický ústav AV ČR ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou včera zahájil 15. mezinárodní konferenci věnovanou ekologii a managementu invazních rostlin (EMAPi 2019). Účastníky konference, která potrvá do 13. září, dnes přivítali předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, ředitel Botanického ústavu AV ČR Jan Wild, ředitel odboru ochrany druhů MŽP Jan Šíma a prorektor ČZU Michal Lošťák coby zástupce hostitelské univerzity. „Každá invaze druhů je komplexním problémem, který se netýká jen určitého vědního oboru jako jsou botanika či zoologie, ale má vždy také společenské, zdravotní, právní a další aspekty ,“ zmínila ve svém úvodním projevu předsedkyně AV ČR. (Více)

Pracovní pozice zahradník/zahradnice

9. 9. 2019

Botanický ústav AV ČR, v.v.i. hledá do svého týmu pro pracoviště v Průhonicích novou kolegyni/kolegu na níže uvedenou pozici:  zahradník/zahradnice,  více zde

 

Vyšel nový Klíč ke květeně České republiky

21. 8. 2019

V nakladatelství Academia právě vyšlo druhé, zcela přepracované a rozšířené vydání Klíče ke květeně České republiky. Hlavním editorem nového Klíče je Zdeněk Kaplan z Botanického ústavu, autorsky se na přípravě knihy podílely desítky botaniků z BÚ i dalších institucí. V Klíči je popsáno více než 3 700 druhů a poddruhů rostlin, jejich určování usnadní perokresby a stručný text s popisy rostlin a údaji o jejich rozšíření, nejčastějších stanovištích a době květu. Více zde.

Jak vznikají nové druhy rostlin? Příklad hybridního pýru Elytrigia ×mucronata

22. 7. 2019

U rostlin, na rozdíl od živočichů, dochází nezřídka ke křížení mezi druhy (hybridizaci) a v případě, že je kříženec plodný, mohou takto vznikat druhy úplně nové. Ke schopnosti předávat vlastnosti do budoucích generací přitom může přispět i zmnožení sad chromozómů (polyploidizace). Časté křížení i polyploidizace byly pozorovány např. mezi trávami, které jsou v hledáčku výzkumníků mj. proto, že jsou příbuzné s obilovinami a hybridní linie by mohly být zdrojem genetického materiálu pro jejich šlechtění. Zároveň však jejich výzkum prohlubuje naše porozumění mechanismům evoluce rostlin. (Více)

Leo Bureš: Fenomén Velká kotlina

11. 7. 2019

Výstava fotografií Lea Bureše z ledovcového karu Velká kotlina, který je řazen mezi druhově nejbohatší botanické lokality ČR, je k vidění v Návštěvnickém centru v průhonickém zámku až do konce září. Výstavu připravil časopis Živa v návaznosti na seriál L. Bureše o Velké kotlině publikovaný v Živě v letech 2018 a 2019. (Více)

Jan Kirschner a Marcel Rejmánek oceněni Medailí G. J. Mendela za zásluhy v biologických vědách

2. 7. 2019

V pondělí 1. července předala předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová Čestné oborové medaile G. J. Mendela za zásluhy v biologických vědách Janu Kirschnerovi a Marcelu Rejmánkovi. Více zde.

Jan Altman z Botanického ústavu získal Prémii Otto Wichterleho

20. 6. 2019

Ve středu 19. června 2019 byly slavnostně předány Prémie Otto Wichterleho, které Akademie věd ČR uděluje vybraným mimořádně kvalitním a perspektivním vědeckým pracovníkům AV ČR do 35 let. Mezi oceněnými byl i Jan Altman z Botanického ústavu, který se zabývá analýzou letokruhových dat, vývojem nástrojů a metod v dendrochronologii, využití těchto analýz v ekologii a následnou aplikací výzkumu v praxi.

(Více)

Vědecký trek O pylu a hmyzu tuto neděli v Průhonickém parku

19. 6. 2019

V neděli odpoledne 23. června se v Průhonickém parku uskuteční už 6. ročník vědeckého treku – putování po stanovištích s aktivitami a ukázkami ze světa rostlin. Letošním tématem jsou pyl a opylovači. Akce je určena široké veřejnosti. (Více)

Do práce na kole: rekordní účast

12. 6. 2019

V květnu se zaměstnanci Botanického ústavu zapojili do soutěže „Do práce na kole“ pořádané spolkem Auto*Mat. Za BÚ odstartovalo rekordních 33 účastníků za 7 týmů. Dík patří i panu řediteli za podporu a proplacení startovného. Celkem jsme absolvovali 6 311 831 m, což by nás vzdušnou čarou dostalo z Průhonic až do Mongolska, do jurt v Tuul Riverside lodge za Ulánbátarem. Celková pravidelnost dosáhla krásných 74,26 % a mnozí předvedli obdivuhodné výkony. Po předání diplomů jsme diskutovali o možnostech podpory alternativních způsobů dopravy v rámci ústavu a sdíleli zkušenosti s různými cestami do práce. Už nyní se těšíme na další ročník, kdy vyhlásíme i interní soutěž.

Vyšlo nové číslo časopisu Botanika: 1/2019

5. 6. 2019

Každý jistě zná lišejníky, ale věděli jste, že existují i pololišejníky? A znáte houbu volský jazyk? První letošní číslo časopisu Botanika vám je představí. Podíváte se s ním také za karibskými orchidejemi, čínskými pivoňkami, na kapské fynbos nebo do chladného Himálaje. Obsah čísla zde, víco o časopisu zde.

EASAC upozorňuje na zdravotní rizika spojená se změnou klimatu

4. 6. 2019

Čerstvě zveřejněná zpráva Expertní rady evropských akademií (EASAC), jejímž členem je i AV ČR, se soustřeďuje na alarmující důsledky klimatické změny na zdraví Evropanů. Zároveň opět zdůrazňuje nutnost klimatické změně čelit a vynasnažit se ji zmírnit, a to především rychlým snížením spotřeby fosilních paliv. Na přípravě zprávy se aktivně podílel i Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu AV ČR. Tisková zpráva zde.

Botanický ústav na Veletrhu vědy 2019

30. 5. 2019

Přijďte nahlédnout do naší improvizované laboratoře, kde si můžete vyzkoušet jednoduchou a rychlou metodu stanovení obsahu jaderné DNA u libovolných rostlin. Dovíte se také mnohé o kvalitě vod nebo o tom, jak pečovat o krajinu. Veletrh vědy se koná ve dnech 6.–8. 6. 2019 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Více

Dny otevřených dveří v Botanické zahradě Třeboň

16. 5. 2019

Zveme vás na Dny otevřených dveří v Botanické zahradě Třeboň, které se budou konat ve dnech 23.-25. 5. 2019. Více zde.

Vymírání druhů se zrychluje, varuje platforma OSN pro biodiverzitu

14. 5. 2019

Masové vymírání druhů se ztrátou jejich přirozených stanovišť jsou důsledkem neudržitelného hospodaření, konstatovala závěrečná studie Mezivládní platformy pro biodiverzitu a ekosystémové služby. Od roku 2016 se na ní podílely stovky vědců, mezi nimi i Jan Pergl a Petr Petřík z Botanického ústavu Akademie věd ČR.  První se věnoval dopadům invazních druhů na ekosystémy, druhý stavu lesů. (Více)

Den fascinace rostlinami v Průhonické botanické zahradě

13. 5. 2019

V rámci Dne fascinace rostlinami můžete o víkendu 18. a 19. 5. navštívit Průhonickou botanickou zahradu na Chotobuzi, kde bude připraveno provázení po jedné z největších světových sbírek kosatců. Sraz vždy ve 14.00 u vstupu do botanické zahrady z Průhonického parku. (Více)

Ze světové vědy: Rock stromů ve městě – žijí rychle a umírají mladé

13. 5. 2019

V dnešní době se do měst z volné krajiny přesouvají nejen lidé, ale i mnoho dalších živočichů i rostlin, včetně řady druhů dřevin. Nedávno vzbudila pozornost studie Iana Smithe z americké Boston University a jeho kolegů, uveřejněná časopisem PLoS ONE, která se zaměřila na životní osudy stromů v městském prostředí. (Více)

Plant.id nápadem roku

6. 5. 2019

V prvním ročníku soutěže AI Awards, která oceňuje využití umělé inteligence, se nápadem roku stala aplikace Plant.id, která slouží k určování rostlin. Na jejím vzniku se podílel i Ondřej Vild z Botanického ústavu AV ČR. Více

Architektura důmyslných pastí bublinatek

29. 4. 2019

Bublinatky (Utricularia) jsou masožravé rostliny, které obvykle dávají přednost suchozemskému prostředí. Při lapání kořisti ale vsadily na specifické vodní pasti, které představují malé duté váčky vzniklé přeměnou listů. Stěny těchto měchýřků jsou většinou velmi tenké a pružné, což bublinatkám umožňuje podtlakem nasávat vodu s drobnými vodními živočichy, kteří se dotknou dvířek pasti. Jde o velmi rychlý pohyb, který proběhne ve zlomku sekundy. Polapenou kořist bublinatka pomalu stráví. Některé druhy ale mají pasti se silnými stěnami. Může fungovat aktivní nasávání kořisti i u nich? (Více)

Ceny Živy pro Petra Pyška a Kláru Pyškovou

19. 4. 2019

Redakční rada a redakce časopisu Živa každoročně udělují ceny za nejlepší příspěvky publikované v předchozím ročníku, letos byli mezi oceněnými i vědci z Botanického ústavu: Zvláštní ocenění časopisu Živa získal Petr Pyšek spolu s Lucií Juřičkovou za koncepci monotematického čísla o invazních organismech (Živa 5/2018), jedna z dvou Cen Živy pro autory ve věku 26 až 30 let byla udělena Kláře Pyškové za článek Živočišné invaze a vymírání původních druhů (5/2018).

Pojďte s námi oslavit Den Země a 25 let Toulcova dvora

18. 4. 2019

Botanický ústav AV ČR se bude účastnit oslav Dne Země a 25 let Toulcova dvora. Akce se koná ve středu 24. dubna od 15 do 19 hodin. Více zde.