Název příjemce:               Botanický ústav AV ČR, v.v.i.

Název projektu:               Biotické ohrožení památek zahradního umění: řasy, sinice a invazní rostliny

Číslo projektu:                 DG16P02M041

 

Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (NAKI II)

 

Nmap – Specializovaná mapa s odborným obsahem („Rozšíření invazních rostlin a ohrožení památek zahradního umění – Robinia pseudoaccia v památkách zahradního umění“)

dostupné online: http://www.ibot.cas.cz/invasions/naki/robinia.htm

 

Obsah:

 

I) Cíl výsledku

Výsledek „Specializovaná mapa s odborným obsahem“ realizoval původní výsledky výzkumu a vývoje, které byly uskutečněny autorským týmem projektu NAKI II a zaměstnanců BÚ, jejichž zapojení bylo nezbytné. Předložená specializovaná mapa s odborným obsahem je výsledkem terénního průzkumu památek zahradního umění získaných během projektu.

Výsledek se týká etapy č. 2. – Syntéza historických a inventarizačních dat.

 

II) Popis výsledku

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia) je významná dřevina uplatňovaná v památkách zahradního umění zejména ve formě individuálních výsadeb (solitéry). V současnosti je známo 39 ozdobných kultivarů a 4 hybridní druhy s dalšími zástupci rodu Robinia. Zároveň se však jedná o značně invazní druh který je v mnoha Evropských zemích klasifikován jako invazní. V Evropě, Jižní Americe a Austrálii je považován za velmi problémový invazní druh. Obdobně v západních a severních státech USA je akát zařazen mezi škodlivé druhy na federální i státní úrovni. Je schopen invadovat do širokého spektra stanovišť od člověkem silně ovlivněných ploch přes polopřirozená stanoviště až do přírodě blízkých porostů. Akát obsazuje suché trávníky a louky, pískové duny a přesypy, pobřežní vegetaci, narušená stanoviště, skalní výchozy, suché stejně jako vlhké křoviny a suché lesy s převahou dubů, habrů či borovic. V České republice je druh rozšířen na celém území, PLADIAS 2020). Akát je hodnocen kladně pro své tvrdé a odolné dřevo, stejně jako je včelařsky významná rostlina. Akáty jsou odolné vůči různým škůdcům od dřevokazného či minujícího hmyzu po patogenní houby. Vzhledem k pionýrské strategii se jedná o strom relativně krátkověký, s nejstaršími jedinci o stáří okolo 200 let.

                Akát byl na území ČR zavlečen v roce 1710, lesnickou dřevinou je od roku 1760 a první pozorované zplanění je z roku 1874 (Vítková a kol. 2017). Do Evropy byl introdukován do Královské botanické zahrady v Paříži roku 1610. Ve svém původním areálu roste v listnatých lesích ořechovce, jasanů, třešní, dubů a liliovníku. Nyní je běžnou součástí vegetace v teplejších oblastech ČR. Jedná se o kontroverzní dřevinu, jejíž vlastnosti jako např. fixace atmosférického dusíku, nenáročnost na stanovištní podmínky, rychlý růst, snadné rozmnožování, rychlá regenerace po mechanickém poškození a kvalitní dřevo na jednu stranu lákají k pěstování, na druhou stranu však představují vážný problém v ochraně přírody. Schopnost akátu kolonizovat téměř všechny typy chudých a znečištěných půd na otevřených stanovištích se stává později nevýhodou. Rychlý růst, rychlé šíření a fixace dusíku jsou schopnosti vítané na narušených plochách bez vegetace, jako jsou skládky či opuštěná pole. Během několika let jsou tak akáty schopny změnit původně druhově bohatá společenstva v akátové lesy, kde se vyskytuje jen omezené množství druhů tolerujících stín a vysoký obsah dusíku v půdě.

                V některých evropských zemích (např. Maďarsko, Německo, Itálie) je akát perspektivní hospodářskou dřevinou, využívanou zejména pro produkci dřeva včetně dendromasy a medu. V Maďarsku se akát vyskytuje nejhojněji v Evropě a zabírá tam zhruba 23 % lesních ploch. V České republice se kombinují zájmy ochrany přírody s nepříliš vhodnými klimatickými podmínkami pro pěstování, takže se akát nepodílí významně na roční produkci dříví (ÚHÚL 2014). Na území ČR se vyskytuje 14087 ha akátových porostů, které představují hrozbu zejména pro ochranářsky hodnotná společenstva teplomilných trávníků, skalních stepí a světlých lesních porostů, jako jsou reliktní bory nebo teplomilné doubravy. Akát se do těchto typů vegetace šíří pomocí kořenových výmladků ze sousedních výsadeb, mění fyzikálně-chemické vlastnosti půdy i světelné a mikroklimatické podmínky stanoviště, což způsobuje vymizení vzácných světlomilných druhů rostlin a bezobratlých (např. Vítková & Kolbek 2010; Cierjaks a kol. 2013).

                V památkách zahradního umění (parcích a zahradách) je akát hodnotnou krajinotvornou dřevinou pěstovanou v solitérách, výjimečně v porostech.

 

Výsledky

 

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia) byl jeden z mála hodnocených taxonů, u kterého byl častý výskyt starších jedinců, vzniklých samovolným šířením. V objektech, kde se tato dřevina samovolně šířila, byly přítomny jak zcela mladé výmladky (např. Ploskovice, Chudenice, Libochovice) tak i starší několikaletí jedinci výmladkového původu (např. Raduň, Hradec nad Moravicí, Lešná u Valašského Meziříčí, Kačina, Štemplovec). V případě tohoto taxonu opět nehrálo zcela klíčový význam otevřenost či uzavřenost stanoviště: samovolně se šířící jedinci byli evidováni jak na stanovištích, kde bylo současně zapojené stromové i zapojené keřové patro (např. Velké Heraltice, Ratměřice, Vráž u Písku), či na stanovištích otevřených a rozvolněných (např. Kyjovice, Hradec nad Moravicí, Sychrov, Chudenice).

 

 

 

Obr. 1. Rozšíření druhu Robinia pseudoacacia ve studovaných památkách zahradního umění. Červeně jsou označeny parky kde byl druh zaznamenán. Jako podklad je použita vrstva nadmořských výšek. Čísla odpovídají identifikaci parků v příloze.

 

 

 

Obr. 2. Rozšíření druhu Robinia pseudoacacia ve studovaných památkách zahradního umění se znázorněním charakteru výskytu. Modře jsou označeny výskyty kdy druh zplaněl poté, co byl na lokalitu záměrně vysazen a zapěstován. Zeleně jsou označeny parky kde druh zplaněl poté, co byl pěstován buď mimo lokalitu, nebo společně jak na lokalitě, tak mimo ni. Červeně jsou označeny zplanělé výskyty z okolí. Jako podklad je použita vrstva nadmořských výšek. Čísla odpovídají identifikaci parků v příloze.

 

Akát je podle síťové mapy Pladias (PLADIAS 2020) rozšířen na většině území ČR vyjma hor a některých silně zalesněných oblastí, zejména na kyselých horninách (Dokesko, Děčínsko). To však málo prozrazuje o jeho hojnosti v jednotlivých územích a invazním potenciálu. Obojí se liší hlavně podle nadmořské výšky a odráží se to pak v riziku šíření v památkách zahradního umění a rovněž v ostatních typech urbánní zeleně. Výšková maxima vysazeného akátu jsou kolem 650–750 m n. m., kde už akát sám nezmlazuje nebo jen, pokud je k tomu cíleně veden soustavným vytínáním, např. podél železnic. Valnou většinou jde o solitérní stromy nebo liniové výsadby menšího množství stromů přímo v obcích v zahradách nebo ve veřejné zeleni, kde jsou stromy pod stálou kontrolou. V současné době se tedy jedná o místa bez většího rizika invaze.

                Mezi výškami ca 300–600 m n. m. je akát hojnější, vysazovaný bývá jednotlivě, v liniích i v celých lesních porostech. Ve většině památek zahradního umění, které spadají do této zóny, je akát pěstován nejvýš jednotlivě nebo v malých skupinách.  Jedinci často spontánně vegetativně zmlazují, ale toto zmlazení bývá pomalé. Nebezpečné invazní chování však vykazují během regenerace při pokusech jej na lokalitě likvidovat.  To se týká i památek zahradního umění.

                Optimum svého růstu, výskytu i invazního chování má akát ve výškách pod 300 (350) m n. m. Jde převážně o nejteplejší a nejsušší nížiny a o údolí některých řek v pahorkatině. Jmenovitě je to především oblast mezi Znojmem, Znojmem a Břeclaví, Kladensko, Praha a její okolí včetně údolí dolní Berounky, Vltavy a Sázavy, dále Polabí od Mělníka po Terezín a nížinná část Slezska.  V těchto územích patří akát k hlavním dřevinám rostoucím v extravilánu. Hojně je pěstován v intravilánu a v periurbánních oblastech, které v těchto územích zabírají značnou rozlohu. Šíří se bujným spontánním nebo regenerativním zmlazováním. Objevují se i jednotlivá zmlazení semeny, zejména na nových půdách stavenišť, lomů nebo čerstvě budovaných náspů silnic.  Na těchto místech dochází také k šíření z kořenů transportovaných se zeminou. Jednotlivé populace jsou často rozsáhlé, početné, různověké se zastoupením všech věkových tříd a vzájemně jsou prostorově i časově propojené.  Hojnost výskytu akátu tedy už dosahuje úroveň metapopulace. V takových podmínkách původ nových výskytů mladých rostlin často nelze identifikovat – není jasné, zda vznikly vegetativním zmlazením nejbližšího stromu, regenerací z pařezu nebo přenosem vyklíčeného semene.  To sice nebrání v tom novou rostlinu akátu odstranit, ale brání to odhadnout riziko, zda se blízko ní budou brzy objevovat další mladé akáty.

                V prostředí jednotlivých výskytů nebo populací je pravděpodobné, že zplanělý výskyt akátu v památce zahradního umění pochází přímo z místní výsadby. Naproti tomu v teplých nížinných oblastech je běžné, že původ zplanělého akátu je nejasný, protože akát byl pěstován jak v památce zahradního umění, tak mimo ni a při jejích hranicích proniká zvenčí dovnitř nebo zevnitř do okolí.  Částečně tomu odpovídá obr. 2, kde kategorie zeleně značených výskytů odpovídá právě této situaci.

                Pokud zásadně nepoklesne úroveň péče o památky zahradního umění, lze čekat spíše postupný ústup akátu z míst, kde je jeho pěstování a zplanění nevhodné. Proti tomu stojí trend suburbizace krajiny, kde je v nižších polohách tradičně akát součástí tzv. nové divočiny a kde je velká frekvence nových staveb, které vytvářejí kolonizovatelné biotopy. Rizikem je tedy hlavně šíření akátu mimo zámecké parky a podobné objekty a jeho pronikání do parků. Hlavní zjištěná příčina zplanění akátu v zámeckých parcích bylo pokácení stromu, často asi motivované jeho známou invazivností. Akát ponechaný k dožití zmlazuje minimálně a po odumření se výmladky snadno likvidují, zejména pokud jsou zastíněny jinými dřevinami. Při pokusu likvidovat životaschopný strom dochází k bujnému zmlazení z pařezů, navíc se místo prosvětlí.  K likvidaci obrostu pak často nestačí ani opakované vysekávání a užití herbicidu.

                Jako další příklad nevhodného zacházení s akátem uvádíme příklad z městské uliční zeleně, jehož obdoby by se mohly vyskytnout i v zámeckých parcích. Někdy jsou pěstovány Robinia pseudoacaciaMonophylla‘ a ‘Umbraculifera‘. V městské zeleni v Praze bylo před časem jejich zavádění zdůvodněno tím, že nekvetou a proto mají sníženou schopnost invaze. Ve skutečnosti se akát semeny šíří vzácně, takže to není relevantní kritérium. Cv. ‘Umbraculifera je navíc roubován na běžný akát se standardními projevy. Cv. ‘Monophylla‘ je pěstován pravokořený a zmlazuje stejně jako běžný akát (Dini-Papanastasi 2004). Při běžné údržbě města je takové zmlazování nepravděpodobné. Jen v Praze 9 známe případ, kdy akát (podnož Cv. ‘Umbraculifera) prorostl kořeny na dočasně opuštěné staveniště, tam zmladil a následnými úpravami terénu byl rozvlečen na velkou plochu. O výsadbě podobných kultivarů by tedy měly rozhodovat hodnoty z oblasti dendrologie a krajinářské architektury a kontext lokality, a ne mylně zobecňované vlastnosti ekologické.

 

 

III) využití výsledku

Data jsou využitelná pro návrhy managementu. Dále data ukazují, že druh vykazuje velmi vysokou invazní schopnost s velkou mírou závislosti na prostředí. Ve standardním dobře udržovaném parku není s pěstováním akátu při znalosti jeho invazní ekologie spojeno zásadní riziko.

 

 

IV) seznam použité literatury

Cierjacks A, Kowarik I, Joshi J, Hempel S, Ristow M, von der Lippe M, Weber E (2013) Biological flora of the British Isles: Robinia pseudoacacia. J. Ecol. 101: 1623–1640.

Dini-Papanastasi O (2004) Contribution to the selection of productive progenies of Robinia pseudoacacia var. Monophylla Carr. from young plantations in Northern Greece. Forest Genetics 2: 113-123.

Hieke K (1984) České zámecké parky a jejich dřeviny [Czech chateau parks and their woody species]. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.

Hieke K (1985) Moravské zámecké parky a jejich dřeviny [Moravian chateau parks and their woody species]. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.

PLADIAS (2020) https://pladias.cz

UHÚL (2014) Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem, Czech Republic. http://www.uhul.cz/ke-stazeni/informace-o-lese/slhp

Vítková M, Müllerová J, Sádlo J, Pergl J, Pyšek P (2017) Black locust (Robinia pseudoacacia) beloved and despised: a story of an invasive tree in Central Europe. Forest Ecol. Manag. 384: 287–302.

Vítková M, Kolbek J (2010) Vegetation classification and synecology of Bohemian Robinia pseudacacia stands in a Central European context. Phytocoenologia 40: 205–241.

 

 

V) seznam publikací

Vojík M., Sádlo J., Petřík P., Pyšek P., Man M., Pergl J. Two faces of a park: the source of invasions and habitats for threatened native plants. (odesláno do časopisu Preslia na recenzi)

 

VI) zveřejnění dat

Data o rozšíření jsou dostupná na www.ibot.cas.cz/invasions/data/naki

http://www.ibot.cas.cz/invasions/naki/robinia/robinia1.pdf

Rozšíření druhu Robinia pseudoacacia ve studovaných památkách zahradního umění se znázorněním charakteru výskytu

http://www.ibot.cas.cz/invasions/naki/robinia/robinia2.pdf

Podkladová georeferencovaná data s uvedením typu zplanění (příloha)

http://www.ibot.cas.cz/invasions/naki/robinia/robinia.xlsx