Paeonia – pivoňka

Pivoňky, jak dřevité tak i bylinné, byly často používány ve výsadbách v Průhonickém parku, především na Pivoňkové vyhlídce a v alpinu. Původní sortiment byl však během II. světové války z velké části ztracen. Jeho záchově se věnovala ve VÚOZ Ing. M. Opatrná. Část tohoto sortimentu získala naše botanická zahrada a postupně byl doplňován jak o rostliny z domácích zdrojů tak i o rostliny ze zahraničí – především Německa a USA. V současnosti je sbírka bylinných pivoněk největší v ČR a řadí se k významným světovým sbírkám.
Současný systém výsadby v pěstitelské části Botanické zahrady v Průhonicích spojuje klasifikaci podle stavby a barev květů s vývojovým uspořádáním: kultivary jsou roztříděny podle stavby květu na plný, poloplný, japonský a jednoduchý, a dále v každé z těchto skupin podle barvy květů na bílé, růžové a červené, a současně i chronologicky, podle doby vyšlechtění (kultivary P. lactiflora).
Významnou součástí sbírky jsou botanické druhy pivoněk, z nichž mnohé jsou v přírodě chráněné a ohrožené. Zájem budí mezidruhoví kříženci, kterým se šlechtitelé věnují v posledních desetiletích. Tyto pivoňky jsou rané, kvetou již od poloviny května a mají  květy neobvyklých barevných odstínů.

Struktura sbírky:

  • 4 odrůdy odvozené od pivoňky lékařské
  • 24 mezidruhových hybridů bylinných pivoněk
  • 10 meziskupinových hybridů
  • 230 zahradních odrůd pivoňky čínské
  • 29 botanických druhů v 67 sběrových položkách
  • Přibližně 50 odrůd vzniklých šlechtěním provedeným v botanické zahradě

Kultivary pokrývají léta 1830-1990.
Kompletace sbírky: J. Hofman, U. Blažková, P. Sekerka

Doba kvetení
Plané druhy vykvétají od prvních dnů v květnu, hlavní dobou kvetení je konec května a první polovina června.

Přehled pivoněk ve sbírce v databázi Florius.

Informační panel

 
Stáhnout (PDF) Stáhnout (PDF)